Genital Siğil HPV Tedavisi

Hem kadın hem de erkeklerde görülen genital siğiller (HPV) cinsel yolla bulaşan en yaygın virüsler arasında yer alır. Varlıkları açısından herhangi bir şikayet yaratmasalar da, görüntü açısında koyu et beni şeklinde ağrısız lezyonlar olarak görünmektedir. Kadınlarda rahim ağzı kanserinin en büyük nedenleri arasında yer almaktadır.

 

Kadınlarda sadece genital bölgede değil, aynı zamanda vajina içinde ve anüs çevresinde görünebilmektedir. HPV virüsünün 200’den fazla çeşidi vardır, fakat bu hastalığa yalnızca 40 çeşidi sebep olmaktadır.

 

Genital siğillerin teşhisi kadınlarda erkeklere göre daha zor olabilmektedir. Bunun nedeni vajina içerisinde yer alması ve kadın genital bölgesinin daha karmaşık bir yapıya sahip olmasıdır. Doğru teşhis ve tedavi için mutlaka Jinekolojik muayene ve tedavi olmanız gerekmektedir.

 

Jinekolojik tedavi sonrasında hafif siğiller krem ve solüsyonlar ile tedavi edilirken, yaygın ve büyük olan siğiller ise yakma ve dondurma yöntemleri ile tedavi edilir. HPV Tedavisi tek seferde etkili olabileceği gibi tekrar yayılım gösterebilir.

Eskişehir HPV tedavisi

Op. Dr. Alper TURGUT HPV TEDAVİSİ

ES TV özel yayınında Op. Dr. Alper TURGUT tarafından HPV’nin tanısı, tedavisi ve Rahim Ağzı kanseri ile ilgili yarattığı riskler hakkında tüm detaylara değinilmiştir.

 

Doktora Sor, Aynı Gün Yanıtlansın.

Sorularınız aynı gün Op. Dr. Alper Turgut tarafından yanıtlanır.

Kadın Hastalıkları ve  Doğum Uzmanı

Op. Dr. Alper TURGUT

Alper Turgut Kadın Hastalıkları Uzmanı

Kadın Hastalıkları ve  Doğum uzmanı olan Op. Dr. Alper TURGUT  1978 Eskişehir doğumludur. 2003 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesini tamamladıktan sonra İl Sağlık Müdür Yardımcılığı, Aile Hekimliği İl Koordinatörlüğü ve çeşitli idarecilik görevlerinde bulunmuştur.

 

2010 Yılı ile 2022 yıllı arasında Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma, Fakülte ve Devlet hastanelerinde Kadın Hastalıkları ve Cerrahi alanda görev yapmıştır. 2016 yılı itibari ile Laparoskopik Cerrahi, Myom, Ürojinekoloji, Genital Estetik ve HPV lezyonları gibi konularda çalışmalar yapmaya başlayıp, Kadın Hastalıkları alanında pek çok ameliyat yapıp, üst düzey tecrübeye sahip olmuştur.

 

2022 yılı itibari ile Eskişehir Acıbadem Sağlık Grubunda görev yapan Op. Dr. Alper Turgut, Kadın hastalıkları ve Kadın Doğum üzerine hizmet vermektedir.

Genital Siğil (HPV) Merak Edilenler

HPV Erkekte ve Kadında Ne Yapar?

HPV hem erkekte hem kadında benzer siğillere yol açar. Aynı zamanda bazı tipleri kadınlarda rahim ağzı kanserine vajen kanserine ve vulva kanserine, erkekte ise daha nadir de olsa penis kanserine ve anal kansere yol açabilmektedir. Kadınlardaki rahim ağzı kanserinin %90 sorumlusu HPV’dir.

HPV'den Tekrar Nasıl Korunabilirim?

HPV cinsel yolla bulaşan bir virüs olduğu için korunma da en sık önerilen yöntem “kondom” kullanımıdır. Her ne kadar siğillerden tamamen korumasa da en azından virüsün rahim ağzına ulaşmasında engelleyici olacaktır.

HPV Kansere Neden Olur mu?

Hpv aşısı aslında cinsel yaşam başlamadan önce yapılmalıdır ki toplumda yaygın 4 tipe karşı koruyabilsin. Aslında aşı şu anda dünyada bir kısım ülkede rutin olarak uygulanan bir aşıdır ancak ülkemizde daha rutin aşı takvimine girmemiştir. Aşı bayan ve erkek herkese yapılabilmektedir. Amaç cinsel hayat başlamadan önce aşılamanın yapılması ile bağışıklığın kazanılması ve sonrasında cinsel hayat başladığında kişilerin bu virüse karşı dirençli hale getirilmesidir.

HPV Aşısı Yaptırmalı mıyım?

Kürtaj işlemi sonrasında hastaların kasık bölgesinde hafif bir ağrı veya az miktarda kanama yaşamaları beklenilen bir durumdur. Kanamalar 1-2 gün ya da 1 hafta hafif bir şekilde görülebileceği gibi, bazı kişilerde hiç kanama görülmemektedir.

HPV'ye yakalandığımı nasıl anlarım?

Genital bölgenin dış kısmında siğil yok ise, iç kısım ile ilgili tetkikler yapılması gerekir. Bunun için mutlaka bir Jinekolojik muayeneden geçmeniz gerekmektedir.

Eskişehir HPV Tedavisini Nasıl Yapıyorsunuz?

Öncelikle el ve ayaklar için çıkarılmış olan siğil kremlerini kesinlikle genital bölgenizde kullanmayınız. HPV tedavisi için yayılım türüne göre muayene yapılır. Hafif olanlar için ilaç ve solüsyon tedavisi uygulanabilir. Yayılımcı HPV’lerde soğutma ya da yakma yöntemi ile tedaviye başlanır. Tamamen sonlandırılana kadar tedavinin devam etmesi gerekir.

Sağlığınızı  Riske Atmayın

HPV dünyada en yaygın görülen yayılmacı genital virüslerdir. Genital bölgeniz için bilimsel kanıt sunulmadan çıkarılmış olan melhemleri ya da solüsyonları kullanmayınız. HPV Tedavisi için mutlaka Uzman Jinekolog’a muayene olmanız gerekmektedir. Zira rahim ağzında bulunan genital siğiller en tehlikeli olanlardır.

Alper Turgut 2
Alper Turgut Kadın Hastalıkları

Bugün Randevu Oluşturun

Uygun tarihler ve teyit için tekrar iletişime geçilecektir.

  Uzmanılık Alanları 

  Ergenlikten başlayarak tüm hayatınız boyunca karşılaşabileceğiniz Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında Op. Dr. Alper TURGUT tarafından modern TIP çalışmaları yürütülmektedir.

  kürtaj istenmeyen gebelik
  Kürtaj
  Laparoskopi
  Sezaryen
  Genital Estetik
  Histeroskopi
  Normal Doğum

  DoktorTakvimi.Com Hasta Yorumları

   

  Sizlerde görüşlerinizi DoktorTakvimi.Com üzerinden paylaşarak diğer hastalarımıza yardımcı olabilirsiniz.

  S. T
  Hasta Görüşü

  “Ben kendisine polikistik over rahatsızlığımdan dolayı tedavi oluyorum, Kendisi çok güler yüzlü bir doktor, hastayla ilgilenmesi çok iyi, süreçte her konuda sorularıma çok güzel cevap verdi, en önemlisi tedavi sürecinde beni hiç korkutmadı, her zaman sakinleştirdi, şu an tedavimiz hala devam ediyor, kendisinden memnunum.”

  D....... T.....
  Hasta Görüşü

  “Ben 1 yıldır bir enfeksiyonla baş etmeye çalışıyorum, bu konu ile alakalı gitmediğim doktor ve hastane kalmadı, ya yanlış teşhis kondu ya da hastalığım küçümsendi, Alper Bey durumumun ciddiyetini fark etmiş ve ilaçlar vermiş tek doktordur.  Alper Bey şikayetimi herkesten daha iyi dinledi, kendisinin insanlığı da çok iyi, çok kibar, çok iyi ilgileniyor, mesleği haricinde de hastasıyla önce bir konuşuyor, rahatlatıyor, hala tedavim devam ediyor, kendisinden çok memnunum.”

  S...... D.....
  Hasta Görüşü

  “Gebelik sürecimi kendisi takip ediyor, ben normalde çok panik bir insanım, daha önce de gebeliğim ile alakalı risklerim vardı, süreçte beni sakinleştirmesi çok iyi, her konuyu detaylı olarak açıklayarak beni rahatlatıyor, günde üç kez de gitsem hiçbir sorumu cevapsız bırakmıyor, kendisinden çok memnunum.