Miyom Tedavisi ve Ameliyatı

Miyom, rahimde anormal düz kas çoğalması olarak görülen iyi huylu tümörlerdir. Genellikle nedenleri Östrojen hormonu ve Ailesel yatkınlık olarak bilinmektedir.

 

Miyom iyi huylu bir tümör olsa da, zamanla büyüyerek iç organlara baskı uygulayabilmektedir. Bununla birlikte hem ağrı oluşturur hem de hayati rol oynayan organların fonksiyonun bozulmasına neden olabilir.

 

Genellikle semptom vermeyen Miyomlar; düzensiz, uzun ve şiddetli kanamaya sebep olabilmektedir. Bununla birlikte anemi, erken yorulma vb. şikayetler olur.

 

Miyom tedavisi için erken tanı, daha kolay bir cerrahi operasyon geçirmenizi sağlayabilir. %0.1 -0.5 aralığında kötü huylu tümöre dönüşme ihtimali olan bu kitlelerin takibi için mutlaka gerekli kontrolleri yaptırmalısınız.

Miyom Belirtileri

 • Karında Şişlik ve Ağrı
 • Hazımsızlık
 • Düzensiz ve Şiddetli Kanama
 • Gaz Şikayetleri
 • Erken Yorulma
 • Anemi
 • Sık İdrara Çıkma
 • Böbrek Problemleri
Miyom Tedavisi

Doktora Sor, Aynı Gün Yanıtlansın.

Sorularınız aynı gün Op. Dr. Alper Turgut tarafından yanıtlanır.

Kadın Hastalıkları ve  Doğum Uzmanı

Op. Dr. Alper TURGUT

Alper Turgut Kadın Hastalıkları Uzmanı

Kadın Hastalıkları ve  Doğum uzmanı olan Op. Dr. Alper TURGUT  1978 Eskişehir doğumludur. 2003 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesini tamamladıktan sonra İl Sağlık Müdür Yardımcılığı, Aile Hekimliği İl Koordinatörlüğü ve çeşitli idarecilik görevlerinde bulunmuştur.

 

2010 Yılı ile 2022 yıllı arasında Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma, Fakülte ve Devlet hastanelerinde Kadın Hastalıkları ve Cerrahi alanda görev yapmıştır. 2016 yılı itibari ile Laparoskopik Cerrahi, Myom, Ürojinekoloji, Genital Estetik ve HPV lezyonları gibi konularda çalışmalar yapmaya başlayıp, Kadın Hastalıkları alanında pek çok ameliyat yapıp, üst düzey tecrübeye sahip olmuştur.

 

2022 yılı itibari ile Eskişehir Acıbadem Sağlık Grubunda görev yapan Op. Dr. Alper Turgut, Kadın hastalıkları ve Kadın Doğum üzerine hizmet vermektedir.

Miyom ile İlgili Merak Edilenler

Miyom Alınmazsa Ne Olur?
Miyomlar alınmadığı takdirde hastanın organlarında bası yapabiliyor. Aynı zamanda boyutunun çok büyümesi durumunda ise karın içerisinde ciddi bir hacim oluşturabildiği için hayati önem taşıyan bağırsak fonksiyonları bozulabiliyor.
Miyomlar Hangi Durumlarda Aldırılmalıdır?

Öncelikle doktorunuzun yapacağı muayene sonrası bu konuda sizlere detaylı bilgi verilecektir. Genellikle; hamileliği önlüyorsa, düşüğe yol açıyorsa, hızlı büyüyorsa, adet kanamalarında artış ve diğer organlara baskı yapıyorsa alınmasına karar verilmektedir.

Miyom Ağrısı Nerelerde Olur?

Miyomlar büyük boyutlara ulaştığında bağırsaklara baskı yapması sonucu karın ve kasık ağrısına, idrar yollarına baskı yapmasıyla böbrek ağrısına, karnın alt tarafındaki sinirlere baskı yapmasıyla bacak ağrılarına sebep olmaktadır.

Miyom hangi yaşlarda görülür?
Miyomlar en çok 35-45 yaş grubu kadınlarda görülür. Ergenlik döneminde görülmesi çok ender bir durumdur. Yine menopoz döneminde de miyom görülme sıklığı düşüktür ve doğurganlık yaşlarında miyom tanısı almış çoğu kadında menopoza girdiklerinde miyom boyutlarında küçülme ve şikayetlerde gerileme görülür.
Miyom Ameliyatı Zor mudur?

Açık miyom ameliyatı, hasta genel anestezi altındayken yapılır. Hastadan hastaya göre değişmekle birlikte yaklaşık 1 saat süren operasyon kapsamında öncelikle abdominal alan üzerinden rahim boşluğuna ulaşmak için birkaç kez 10-15 cm’lik, kasık kemiği üstüne denk gelecek şekilde yatay kesi açılır. Steril ortamda yapılacak olan bu ameliyatta riskler minimum düzeye indirilmektedir. Op. Dr. Alper TURGUT ameliyat öncesi ve sonrası süreçlerde sizlere destek olacaktır.

Miyom Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Miyom büyüklüğü ve yapılacak olan muayeneye göre miyom ameliyat fiyatları değişebilmektedir. Bunun öncelikle muayene olmalı ve Ameliyat gerekliliği ile ilgili bilgi edinmelisiniz.

miyom sss

Sağlığınızı  Riske Atmayın

Tedavilerde erken tanı hayat kurtarmakla birlikte, Ameliyatların daha kolay geçmesini sağlamaktadır. Miyom boyutu küçük olsa dahi, düzenli aralıklar ile kontrol ettirmeniz, ileride yaşayabileceğiniz sağlık sorunlarının önüne geçecektir.

Alper Turgut 2
Alper Turgut Kadın Hastalıkları

Bugün Randevu Oluşturun

Uygun tarihler ve teyit için tekrar iletişime geçilecektir.

  Uzmanılık Alanları 

  Ergenlikten başlayarak tüm hayatınız boyunca karşılaşabileceğiniz Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında Op. Dr. Alper TURGUT tarafından modern TIP çalışmaları yürütülmektedir.

  kürtaj istenmeyen gebelik

  Kürtaj

  İdrar Kaçırma

  Laparoskopi

  Sezaryen Doğum

  Genital Estetik

  Genital Siğil (HPV)

  Histeroskopi

  Normal Doğum

  Yumurtalık Kisti

  kürtaj istenmeyen gebelik
  Kürtaj
  Laparoskopi
  Sezaryen
  Genital Estetik
  Histeroskopi
  Normal Doğum

  DoktorTakvimi.Com Hasta Yorumları

   

  Sizlerde görüşlerinizi DoktorTakvimi.Com üzerinden paylaşarak diğer hastalarımıza yardımcı olabilirsiniz.

  S...... T...
  Hasta Görüşü

  “Her gün büyüyen bir miyomum vardı. Bir çok doktora gittik ancak çoğu ameliyat etmeye ya çekindi ya da etmemek için bahaneler uydurdu. İstanbul’dan aldığımız tavsiye üzerine Eskişehir’e Alper Bey’in yanına geldik. Kendisi bugüne kadar yüzlerce Miyom ameliyatı yaptığını ve rahat olmamız gerektiğini söyledi. Verdiği güvenle birlikte ameliyat oldum ve 1 gün sonra taburcu oldum. Bugüne kadar bu ağrıyı boşuna çekmişim. Benim gibi olan varsa mutlaka tavsiye ediyorum. ”

  D....... T.....
  Hasta Görüşü

  “Ben 1 yıldır bir enfeksiyonla baş etmeye çalışıyorum, bu konu ile alakalı gitmediğim doktor ve hastane kalmadı, ya yanlış teşhis kondu ya da hastalığım küçümsendi, Alper Bey durumumun ciddiyetini fark etmiş ve ilaçlar vermiş tek doktordur.  Alper Bey şikayetimi herkesten daha iyi dinledi, kendisinin insanlığı da çok iyi, çok kibar, çok iyi ilgileniyor, mesleği haricinde de hastasıyla önce bir konuşuyor, rahatlatıyor, hala tedavim devam ediyor, kendisinden çok memnunum.”

  S...... D.....
  Hasta Görüşü

  “2 kere düşük geçirdim ve 3. gebeliğimde gitmediğim doktor kalmadı. En son Alper Hocamla yollarımız kesişti ve miyom olduğunu söyledi. Kapalı ameliyatla miyomu aldı ve şimdi 6 aylık bir bebeğim var. Kendisine ne kadar dua etsek azdır. İyi ki tanımışız iyi ki varsınız..