Jinekolojik Laparoskopik  Cerrahi

Uç kısmında kamera bulunan ince ve uzun Laparoskopi isimli aracın karın bölgesinin içine sokulması ile Ameliyat gerçekleştirilir. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen Laparoskopik Cerrahi de; az ağrı, düşük enfeksiyon riski, hızlı iyileşme ve konforlu bir yöntem olması açısından avantajlara sahiptir.

 

Kadın hastalıkları disiplininde genital organlar karın boşluğunda bulunduğu için rahatlıkla uygulanabilecek bir yöntemdir. Laparoskopik Cerrahi ile kadın hastalıklarında Genel Jinekoloji, Ürojinekoloji, İnfertilite, ve Jinekolojik Onkoloji gibi operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

 

Ameliyathane ortamında uygulanan bu yöntemde hasta muayne edilir ve genel anestezi verilir. Göbek deliği tüp girişleri için bir miktar kesilir ve ameliyata başlanır.

 • Yumurtalık Kistlerinin Alınması
 • Pelvis Kitlelerin Tanımlanması
 • Patolojik Durumların Tespiti
 • Rahim Kanseri Tedavisi
 • Kısırlık Tedavisi ve Tanısı
 • Atomik Bozuklukların Tedavisi
 • Rektum Sarkmaların Onarılması
 • Yumurtalık Kanseri Tedavisi

Doktora Sor, Aynı Gün Yanıtlansın.

Sorularınız aynı gün Op. Dr. Alper Turgut tarafından yanıtlanır.

Kadın Hastalıkları ve  Doğum Uzmanı

Op. Dr. Alper TURGUT

Alper Turgut Kadın Hastalıkları Uzmanı

Kadın Hastalıkları ve  Doğum uzmanı olan Op. Dr. Alper TURGUT  1978 Eskişehir doğumludur. 2003 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesini tamamladıktan sonra İl Sağlık Müdür Yardımcılığı, Aile Hekimliği İl Koordinatörlüğü ve çeşitli idarecilik görevlerinde bulunmuştur.

 

2010 Yılı ile 2022 yıllı arasında Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma, Fakülte ve Devlet hastanelerinde Kadın Hastalıkları ve Cerrahi alanda görev yapmıştır. 2016 yılı itibari ile Laparoskopik Cerrahi, Myom, Ürojinekoloji, Genital Estetik ve HPV lezyonları gibi konularda çalışmalar yapmaya başlayıp, Kadın Hastalıkları alanında pek çok ameliyat yapıp, üst düzey tecrübeye sahip olmuştur.

 

2022 yılı itibari ile Eskişehir Acıbadem Sağlık Grubunda görev yapan Op. Dr. Alper Turgut, Kadın hastalıkları ve Kadın Doğum üzerine hizmet vermektedir.

Laparoskopi Sık Sorulan Sorular

Laparoskopik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen Laparoskopik Cerrahi’de iyileşme süreci daha hızlı olmakla birlikte az ağrı hissedilir ve normal hayata hızlı bir dönüş gerçekleştirilir. Operasyon sonrasında kozmetik açısından ise daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Laparoskopi Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Açık ameliyata göre risk oranı düşük olsa da kanama, enfeksiyon ve organ hasarı gibi riskleri mevcuttur. Bu durumda operasyon öncesi yapılacak olan muayene, sterilize ortam ve operasyon sonrası bakım büyük önem arz etmektedir.

Laparoskopi Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygunlanmaz?

Öncelikle operasyona elverişli olup olmadığınızla ilgili bir takım tetkikler yapılır. Bu tetkiklerin haricinde fazla sayıda geçirilmiş olan karın ameliyatı ve bu ameliyatlar neticesinde iltihap ve apse oluşmuşsa yapılmaz. Aynı zamanda aşırı kilo ya da aşırı zayıflık, akciğer ve karaciğer rahatsızlığı gibi geçmişte tesisi konulmuş olan hastalıklarda risk derecesi incelenmektedir.

Laparoskopi Ameliyatları Kaç Saat Sürer?

Teşhis amacıyla yapılan laparoskopik operasyonlar çoğunlukla yarım saat sürmektedir. Ancak öncesinde hastaya anestezi verileceğinden bu süre 45-50 dakikaya çıkabilir. Tedavi amaçlı laparoskopik operasyonlar ise yapılacak olan müdahalenin türü ve niteliğine göre 1 ila 3 saat sürebilir.

Laparoskopi'de Kaç Adet Delik Açılır?

Hastalığın teşhisi ya da tedavisine göre açılacak olan delik sayısı değişmektedir. Karın duvarına genellikle 3-4 adet 5-15 mm’lik delikler açılarak laparoskopi işlemi gerçekleştirilir. Daha komplike ameliyatlarda açılacak olan delik sayısı artabilir.

Regl iken Laparoskopi Yapılır mı?

Laparoskopi adet periyodun dışında herhangi bir günde yapılabilmekle beraber, gebelik olmadığının garantilenmesi için adet bitiminden sonra yapılması tercih edilir. Laparoskopi hastane koşullarında, genel anestezi altında uygulandığından işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez.

Laparoskopi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Operasyonun vajinal olup olmamasına göre dikkat edilmesi gereken durumlar değişiklik göstermektedir. Bu bilgiler ameliyat sonrası sizlerle paylaşılacaktır. Ancak özellikle enfeksiyon riskine karşı kişisel temizliğe özen göstermeli, ilaçlarınızı kullanmalı ve kendinize dinlenecek zaman ayırmalısınız.

Sağlığınızı  Riske Atmayın

Laparoskopik ve Histeroskopik operasyonlar steril ameliyathane ve hastane ortamında yapılması gerekmektedir. Bu tarz operasyonların öncesinde muayene olmalı ve doğru sağlık kuruluşu seçmek konusunda gerekli özeni göstermelisiniz. Op. Dr. Alper TURGUT tüm süreçlerde sizlerin yanında yer almaktadır.

Alper Turgut 2
Alper Turgut Kadın Hastalıkları

Bugün Randevu Oluşturun

Uygun tarihler ve teyit için tekrar iletişime geçilecektir.

  Uzmanılık Alanları 

  Ergenlikten başlayarak tüm hayatınız boyunca karşılaşabileceğiniz Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında Op. Dr. Alper TURGUT tarafından modern TIP çalışmaları yürütülmektedir.

  kürtaj istenmeyen gebelik

  Kürtaj

  İdrar Kaçırma

  Laparoskopi

  Sezaryen Doğum

  Genital Estetik

  Genital Siğil (HPV)

  Histeroskopi

  Normal Doğum

  Yumurtalık Kisti

  kürtaj istenmeyen gebelik
  Kürtaj
  Laparoskopi
  Sezaryen
  Genital Estetik
  Histeroskopi
  Normal Doğum

  DoktorTakvimi.Com Hasta Yorumları

   

  Sizlerde görüşlerinizi DoktorTakvimi.Com üzerinden paylaşarak diğer hastalarımıza yardımcı olabilirsiniz.

  S. T
  Hasta Görüşü

  “Ben kendisine polikistik over rahatsızlığımdan dolayı tedavi oluyorum, Kendisi çok güler yüzlü bir doktor, hastayla ilgilenmesi çok iyi, süreçte her konuda sorularıma çok güzel cevap verdi, en önemlisi tedavi sürecinde beni hiç korkutmadı, her zaman sakinleştirdi, şu an tedavimiz hala devam ediyor, kendisinden memnunum.”

  D....... T.....
  Hasta Görüşü

  “Ben 1 yıldır bir enfeksiyonla baş etmeye çalışıyorum, bu konu ile alakalı gitmediğim doktor ve hastane kalmadı, ya yanlış teşhis kondu ya da hastalığım küçümsendi, Alper Bey durumumun ciddiyetini fark etmiş ve ilaçlar vermiş tek doktordur.  Alper Bey şikayetimi herkesten daha iyi dinledi, kendisinin insanlığı da çok iyi, çok kibar, çok iyi ilgileniyor, mesleği haricinde de hastasıyla önce bir konuşuyor, rahatlatıyor, hala tedavim devam ediyor, kendisinden çok memnunum.”

  S...... D.....
  Hasta Görüşü

  “Gebelik sürecimi kendisi takip ediyor, ben normalde çok panik bir insanım, daha önce de gebeliğim ile alakalı risklerim vardı, süreçte beni sakinleştirmesi çok iyi, her konuyu detaylı olarak açıklayarak beni rahatlatıyor, günde üç kez de gitsem hiçbir sorumu cevapsız bırakmıyor, kendisinden çok memnunum.