Kürtaj ( İstenmeyen Gebelik)

İstenmeyen gebelik durumunda yasal olarak 10. Haftaya kadar kürtaj işlemi yapılmaktadır. 11. hafta sonrasında embriyoda kemik oluşmaya başlar ve bu süreden sonra yapılacak olan küretaj işlemi hayati risk taşımaktadır.

 

Kürtaj, tıbbi olarak vücutta istenmeyen bir parçanın alınması, kazınması anlamına gelmektedir. İstenmeyen gebeliklerde rahim içi kazınarak embriyo alınır. Rahim içinde bebeğe ait herhangi bir parça kalmaması durumunda Kürtaj işleminin 2. haftadan sonra anlaşılması mümkün değildir.

 

Kürtaj işleminin mutlaka Ameliyathane ortamında yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde Parça kalması, enfeksiyon, kanama ve rahim yaralanması gibi durumlar büyük risk unsuru oluşturmaktadır.

 • Steril Ameliyathane Ortamı
 • Genel ve Lokal Anestezi
 • Hasta Takibi
 • Kan Testleri
 • Ultrasonik Muayene
 • Uygunluk Testi
Eskişehir Kürtaj Fiyatları

Doktora Sor, Hemen Yanıtlansın.

Sorularınız Op. Dr. Alper TURGUT tarafından yanıtlanır.

Kadın Hastalıkları ve  Doğum Uzmanı

Op. Dr. Alper TURGUT

Alper Turgut Kadın Hastalıkları Uzmanı

Kadın Hastalıkları ve  Doğum uzmanı olan Op. Dr. Alper TURGUT  1978 Eskişehir doğumludur. 2003 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesini tamamladıktan sonra İl Sağlık Müdür Yardımcılığı, Aile Hekimliği İl Koordinatörlüğü ve çeşitli idarecilik görevlerinde bulunmuştur.

 

2010 Yılı ile 2022 yıllı arasında Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma, Fakülte ve Devlet hastanelerinde Kadın Hastalıkları ve Cerrahi alanda görev yapmıştır. 2016 yılı itibari ile Laparoskopik Cerrahi, Myom, Ürojinekoloji, Genital Estetik ve HPV lezyonları gibi konularda çalışmalar yapmaya başlayıp, Kadın Hastalıkları alanında pek çok ameliyat yapmıştır.

2022 yılı itibari ile Eskişehir Acıbadem Sağlık Grubunda görev yapan Op. Dr. Alper Turgut, Kadın hastalıkları ve Kadın Doğum üzerine hizmet vermektedir.

Kürtaj ile İlgili Merak Edilenler

Vakumlu Kürtaj Yöntemi Nedir?

Vakumlu aspirasyon, rahim içindeki embryo ve parçalarının enjektör içerisine negatif basınçla çekilmesi şeklinde gerçekleştirilen uygulamadır. Bu uygulama yoluyla, rahim içeriği, elektrikli bir pompanın emme hareketiyle tahliye edilmektedir. Diğer yöntemlere göre vakumlu kürtajda riskler %80-90 aralığında azalmaktadır.

Kaç haftaya kadar kürtaj yapılabilir?

Yasal olarak son adet olunan tarihten itibaren 10 haftaya kadar kürtaj yapılabilmektedir. 11. haftadan sonra zorunlu hallerde ya da farklı durumlarda mahkeme ve kurul kararı ile kürtaj işlemi yapılmaktadır.

Kürtaj Sonrası Sosyal Yaşamıma Nasıl Dönebilirim?

Kürtaj ile birlikte herhangi bir olumsuzluk olmaması durumunda hasta sosyal yaşantısına dönüş sağlayabilir. Operasyon sonrasında 10 ile 15 gün aralığında tam iyileşme sağlanmış olur. Ancak bu süreçte kendisine verilen ilaçların kullanılması ve tavsiyelerin uygulanması gerekmektedir.

Kürtaj Sonrasında ağrı ve kanama olur mu?

Kürtaj işlemi sonrasında hastaların kasık bölgesinde hafif bir ağrı veya az miktarda kanama yaşamaları beklenilen bir durumdur. Kanamalar 1-2 gün ya da 1 hafta hafif bir şekilde görülebileceği gibi, bazı kişilerde hiç kanama görülmemektedir.

Kürtaj Esnasında Enfeksiyon Kapar mıyım?

Steril Ameliyathane ortamlarında kürtaj yapılmadığı taktirde enfeksiyon kapma riski ile karşı karşıyasınız. Tabi bu durum kürtaj sonrası da gerçekleşebilir. Bu nedenle mutlaka steril bir hastane ortamında kürtaj olmalı ve kürtaj sonrasında temizliğe dikkat edilmelidir.

Eskişehir Kürtaj Fiyatları Ne Kadar?

Kürtaj fiyatları genel anestezi ve lokal anestezi olması durumuna göre değişmektedir. Kürtaj işlemi Acıbadem Eskişehir Hastanesinde steril ortamda gerçekleştirilmektedir. Anlık olarak fiyat öğrenmek için Whatsapp üzerinden yazabilirsiniz.

Kürtaj sonrası ilk adet ne zaman görülür?

Gebelik kürtajı sırasında vakum ile rahimdeki bebek alınır ve rahim içi temizlenir. Bu nedenle kadınlık hormonları etkin hale gelir. Yapılan bu işlemin adet döngüsünden farkı yoktur. Gebelik kürtajı tamamladıktan tam bir ay sonra adet döngüsünün başlaması beklenir. Psikolojik etkenlere bağlı olarak adet başlangıcında 3-4 gün gecikme görülmesi normal kabul edilir.

Kürtaj bilgilerim gizli kalacak mı?

Yapmış olduğunuz kürtaj başvurusu ve tedaviniz de dahil olmak üzere size ait tüm bilgiler yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998,23420 ) tümüyle gizli tutulmaktadır.

Eskişehir Kürtaj

Sağlığınızı  Riske Atmayın

İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak yani Kürtaj işlemi için mutlaka steril bir ameliyathane ortamı seçmeniz gerekmektedir. Oluşabilecek olan risklerin minimum seviyeye indirilmesi için tam teşekküllü bir hastanede kürtaj işlemi yaptırmanızı önermekteyiz.

Kadın Doğum Uzmanı Alper Turgut1
Kadın Doğum Uzmanı Alper Turgut2
Alper Turgut Kadın Hastalıkları

Bugün Randevu Oluşturun

Uygun tarihler ve teyit için tekrar iletişime geçilecektir.

  Uzmanılık Alanları 

  Ergenlikten başlayarak tüm hayatınız boyunca karşılaşabileceğiniz Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında Op. Dr. Alper TURGUT tarafından modern TIP çalışmaları yürütülmektedir.

  İdrar Kaçırma

  Laparoskopi

  Sezaryen Doğum

  Genital Estetik

  Histeroskopi

  Normal Doğum

  Yumurtalık Kisti

  kürtaj istenmeyen gebelik
  Kürtaj
  Laparoskopi
  Sezaryen
  Genital Estetik
  Myom ve Kist
  Histeroskopi
  Normal Doğum
  Yumurtalık Kisti

  DoktorTakvimi.Com Hasta Yorumları

   

  Sizlerde görüşlerinizi DoktorTakvimi.Com üzerinden paylaşarak diğer hastalarımıza yardımcı olabilirsiniz.